Церква Святої Параскеви П’ятниці

03.02.2013 17:06

 

 

Вілія має започатковану в 1758 році церкву Святої Параскеви (П’ятниці), де зберігалися копії метричних книг з 1978 року, цінні стародруки, рукописи, опис церковної землі площею 46 десятин.

«Церковъ во имя Святой великомученицы Параскевы, именуемой Пятницей. Построена въ 1785 г., но къем не известно. Деревянная, на кам., фунд., кръепка. Въ 1869 г. Покрыта жестью… При ней деревянная колокольня…

Земли… По качеству, земля частью каменистая, частью песчаная…Причтовые дома и хоз. Постройки сгоръли 1886 г. 12 апр. Домъ для церк.-приход. Школы сгоръли тоже…».

 (Историко-статистическое описание церквей и приходовъ Волынской епархіи. Томъ ІІ Почаев 1889.)

Із літопису про церкву святої великомучениці Параскеви, який був складений у 1891 році священиком Іаковом Залірмевичом, відомо, що після возз’єднання Правобережної України з Росією, с. Вілія відійшло до складу Російської  імперії, а з 1795 року перебувало у складі Волинського намісництва, з 1797 року – Волинської губернії як село Острозького повіту.

Церква святої великомучениці Параскеви П’ятниці була збудована у 1782 році на кам’яному фундаменті, але ким – невідомо. За  благословенням єпископа Кипріана церкву було освячено у 1783 році колишнім дияконом Даниїлом  Домбровським, про що  свідчив письмовий документ. Церква с. Вілія  до 1795 року належала до унії, але 25 березня 1795 року разом з прихожанами була приєднана до Православ’я, про що свідчив збережений при церкві документ, виданий благочинним Ізяславського округу Свято-Миколаївського Пустинно-Медведівського благочестивого монастиря ігуменом Віссаріоном від 5 квітня 1795 року, в якому сказано: «…села Вілії Ізяславського округу, церкви святої великомучениці Параскеви, священик Іосиф Копанський, добровільно до возз’єднання примкнув…»

У 1869 році на пожертви прихожан дерев’яний дах церкви бляхою. У 1870 році до церкви прибудовано паламарню та ризницю. А у 1876 році було встановлено новий іконостас, до речі, всю церкву було розписано олійними фарбами. При ній  у 1870 році за рахунок церковної казни було збудовано дерев’яну дзвіницю на кам’яному фундаменті, яка була покрита бляхою. Церковний дзвін було чути далеко навкруги.

12 квітня 1886 року сталася велика пожежа. Вогонь не пошкодував церковну документацію: копій метричних книг з 1798 року, опис церковного майна, плану, межевих книг від 1870 року. Згорів і будинок церковно-приходської школи.

До складу приходу святої великомучениці Параскеви входили: с. Вілія, с. Карпилівка, с. Долоче, с. Теремне і с. Плоска. Центральною подією в історії церкви у 1889 році  стало благодатне явлення ікони Божої Матері «Знамення». 

Минав час, проте маленька церква не могла вмістити усіх прихожан. Було вирішено розпочати збір пожертв для будівництва нового храму. Ідея збудувати новий храм на місці явлення ікони Божої Матері не була підтримана господарями (власниками землі). Будівництво нового храму вирішено було розпочати на місці старої церкви.

У 1900 році розпочалося будівництво нового храму. І вже у 1905 році, за часів царювання Імператора Миколи ІІ, при Святительстві Високопреосвященнійшого Антонія (Храповицького), Архієпископа Волинського, при сприянні настоятиля храму протоієрея Хрисанфа Сайковича, псаломщика-диякона Іоанна Кульчинського, старости Іакова  Дем’янчука булот збудований новий храм. 5 жовтня храм  художніх і живописних робіт Левом Івановичем Паріловим, який належав до відомого на весь світ роду майстрів-іконописців Парілових села Палех Володимирської губернії.

Сама церква – двопрестольна, дерев’яна, фундамент кам’яний, мурований. У височині церкви центральний купол, на барабані якого зображено величну композицію «Страшного Суду». Храм досить місткий всередині. Правий приділ храму був освячений на честь ікони Божої Матері «Знамення», а центральний престол освячений на честь святої великомучениці Параскеви П’ятниці, яку і понині шанують мешканці села.

В 2005 році Вілія урочисто відзначала сторіччя церкви Святої Параскеви. На святі був присутній Владика Рівненський і Острозький  Архієпископ Варфоломій, який після першого приїзду до нас зауважив: «Я думав, що побачу маленьку церковку, а побачив великий собор». 

4 червня 2009 року в Свято-Параскевському приході відзначалася пам’ятна дата святкування 120-ї річниці явлення ікони Божої Матері «Знамення». В ювілейний день явлення святині у церкві Святої Параскеви зібралося духовенство, сотні віруючих людей на чолі з Архієпископом Рівненським та Острозьким Варфоломієм.

28 червня 2009 року, в третю неділю по П’ятидесятниці,  настоятелем та причтом храму було виявлено мироточення ікони Спасителя в терновому вінку, що знаходилась у вівтарі храму.  19 липня ікону було поміщено в кіот і винесено з вівтаря для загального огляду та поклоніння. Через тиждень 26 липня перед початком богослужіння на зовнішній стороні кіоту було виявлено повторне мироточення. Згодом мироточення було виявлено ще на двох іконах страсного циклу у вівтарі: ікона «Розп’яття», та ікона «Моління про Чашу».

11 жовтня було виявлено мироточення на іконі святої блаженної Матрони.

11 листопада було виявлено мироточення на іконі святої блаженної Ксенії Петербурзької.

17 листопада було виявлено мироточення на іконі святого праведного Іоанна Кронштадцького.

Вдень  Введення до храму Божої Матері, 4 грудня, було виявлено мироточення на іконі Божої Матері в іконостасі  Знаменського  преділу храму.

В листопаді 2009 року, напередодні  престольного празника святої великомучениці Параскеви П’ятниці Капчуком Миколою Семеновичем  було передано нову ікону  святої великомучениці Параскеви, в якій знаходиться частина святих її  мощей.

Стараннями священнослужителів і прихожан залишилось у первісному вигляді і збережено до нашого часу внутрішнє вбрання храму. Навіть зараз, після багатьох років прихожани відчувають присутність Божої благодаті і любові в храмі, з якою він створювався.

Життя доводить –  Свято-Параскевський храм і його святині, безсумнівно, є дорогоцінною перлиною і окрасою землі Острозької.

Серце храму – чудотворна ікона Божої Матері «Знамення» - кличе тисячі знедолених зневірених душ, вселяючи в них Віру, Надію і Любов!

Пошук

Контакт

НВК "Вілійська ЗОШ І-ІІІ ступенів-дитячий садок"